چرا ممکن است اتیوپی به سمت جنگ داخلی سوق پیدا کند

به نظر می رسد که به دنبال موجی از درگیری های مسلحانه فزاینده کشنده بین دولت ملی و مقامات محلی که منطقه شمال تیگره را کنترل می کنند ، اتیوپی در آستانه جنگ داخلی است.

ابی احمد ، نخست وزیر ملت آفریقا ، هفته گذشته نیروها و جت های نیروی هوایی را به تیگرای فرستاد ، در آنچه France 24 به عنوان “مبارزات علیه حزب حاکم منطقه ای” ، جبهه آزادیخواهی مردم Tigray (TPLF) توصیف می کند.

TPLF “برای دهه ها حزب سیاسی غالب در اتیوپی بود “اما بی بی سی می گوید “از مدت کوتاهی پس از روی کار آمدن احمد با دولت خصومت کرده است”. الجزرا اضافه می کند ، به دنبال کناره گیری حزب از ائتلاف حاکم سال گذشته ، اختلافات در ماه سپتامبر “شدیدتر” شد ، زمانی که Tigray با وجود دستورات دولت برای به تأخیر انداختن نظرسنجی های ملی به دلیل همه گیری ویروس کرونا ، انتخابات خود را برگزار کرد.

TPLF ادعا کرد که نخست وزیر با تأخیر در انتخابات بیش از مأموریت خود باقی مانده است و دیگر رهبر قانونی کشور نیست.

پس از درگیری های سطح پایین در هفته گذشته ، دولت احمد به جای دولت منطقه ای حرکت کرد ، رسانه های دولتی امروز اعلام کردند که ارتش فرودگاه هومرا تیگرای را تصرف کرده و دسترسی تلفن و اینترنت را در سراسر منطقه قطع کرده است.

علی رغم حمله ، احمد – دریافت کننده جایزه صلح نوبل سال گذشته – اصرار دارد که او خواستار تنش زدایی در اوضاع را نادیده نمی گیرد ، و ادعا می کند که ارتش وی به سادگی “یک عملیات اجرای قانون” را انجام می دهد.

پست جدید پیشنهادی
آیا میخانه ها ، سینماها و خطوط هوایی به "گذرنامه واکسن" Covid نیاز دارند؟

احمد گفت: “عناصر جنایی نمی توانند تحت عنوان جستجوی آشتی و دعوت به گفتگو از حاکمیت قانون فرار کنند.” توییت کرد درآخر هفنه. “هدف از عملیات ما پایان بخشیدن به مصونیت از مجازات است که مدتهاست حاکم بوده و افراد و گروهها را تحت قوانین کشور مسئول می داند.”

اما تلاش احمد برای اطمینان بخشیدن به جامعه بین المللی ، در میان گزارش های کشته شدن صدها نفر در نبردها و فرار هزاران نفر از شمال غربی به سودان ، ناکام مانده است.

به عنوان درگیری ادامه می یابد تا افزایش یابد ، الفگاردین می گوید ، تحلیلگران می ترسند که دومین کشور پرجمعیت آفریقا در آستانه جنگ “طولانی مدت و خونین داخلی” باشد.