چرا همه در مورد تحقیق عمومی در مورد پلیس مخفی صحبت می کنند

یک تحقیق بزرگ در مورد پلیس مخفی در انگلستان سرانجام تقریباً شش سال پس از اعلام وزیر امور داخله وقت ترزا می آغاز شده است.

بی بی سی گزارش داد ، تحقیقات پنهان پلیس (UCPI) “یکی از پیچیده ترین ، گران ترین و با تأخیر در تحقیقات عمومی در تاریخ حقوقی انگلیس است”. مرکز تحقیقات به اتهامات سو abاستفاده های سیستماتیک توسط اصطلاحاً spycops مربوط می شود که قدمت آنها بیش از چهار دهه است.

چرا پرس و جو آغاز شد؟

UCPI در اوایل سال 2015 در پاسخ به یک سری ادعاها که می گفت به معنای شواهد “شکست های تاریخی” توسط واحدهای پلیس مخفی است ، تأسیس شد. از جمله این ادعاها این بود که والدین نوجوان سیاه پوست مقتول استیفن لارنس هنگام مبارزات انتخاباتی برای عدالت جاسوسی شده بودند – ادعاهایی که پلیس اعتراف کرد درست است.

خبرنگار تحقیق ، راب اوانز ، نویسنده مقاله ، می نویسد: پس از سرانجام شروع هفته گذشته در لندن ، تحقیق به رهبری هیئت منصفه در حال بررسی چگونگی حداقل “139 افسر مخفی بیش از 1000 گروه سیاسی جاسوسی” است. Undercover: داستان واقعی پلیس مخفی انگلیس.

دو واحد مخفی در مرکز تحقیق هستند: گروه ویژه تظاهرات پلیس متروپولیتن (SDS) ، که در لندن کار می کرد ، و واحد اطلاعات ملی نظم عمومی (NPOIU) که ​​در سراسر انگلستان فعالیت می کردند. از آن زمان هر دو واحد منحل شده اند.

تحقیق ، که انتظار می رود حداقل برای سه سال ادامه یابد ، ابتدا در مورد SDS است.

این گروه در اواخر دهه 1960 در میان اعتراضات به جنگ ویتنام ، در پاسخ به “نگرانی های رسمی مبنی بر خشم عمومی نسبت به این موضوع و ناآرامی ها در اروپا ، به ویژه در پاریس ، نشان داد که گروه های چپ افراطی در انگلیس و ولز برنامه ریزی اختلال در خاک خانه “، می گوید ایندیپندنت.

این روزنامه می گوید: “در ابتدا ، مأموران هفته ها یا ماه ها مخفی کار می کردند ،” اما وقتی واحد تحقیقات خود را برای نفوذ به لیست های طولانی سازمان ها و اتحادیه های کارگری ادامه داد ، برخی از این مأموریت ها سال ها طول کشید.

انتظار می رود در این تحقیق بیش از 200 شاهد از جمله سیاستمداران و مقامات وایت هال که بر عملیات مخفی نظارت داشتند ، شواهد را بشنوند.

گاردین گزارش می دهد که هزاران سند محرمانه که پلیس “تصور می کرد هرگز نور روز را نمی بینند” نیز منتشر می شود. “با این حال ، یک سهم بزرگ از اسناد ، که ممکن است عملیات را از دهه 1990 روشن کرده باشد ، منتشر نخواهد شد زیرا اخیراً توسط پلیس تخریب شده است.”

مراقبت از اتاق خواب

یکی از حساس ترین موضوعاتی که در این تحقیق باید مورد بررسی قرار گیرد ، ادعاهایی است که چندین افسر مخفی پلیس ضمن استفاده از هویت های جعلی ، زنان را در روابط جنسی فریب می دهند. یک باب افسر مخفی ، باب لمبرت ، قبل از ناپدید شدن از زندگی آنها ، هنگامی که استقرار وی در اواخر دهه 1980 پایان یافت ، با شریک زندگی ناخواسته خود ، یک مبارز حقوق حیوانات ، صاحب فرزند شد.

خبرنگار امور داخلی ایندیپندنت ، لیزی دیداردن ، از زنی که فقط لیزا نامیده می شود ، برای محافظت از هویت خود نقل می کند ، و توصیف می کند که چگونه یک مارپیچ دیگر – مارک کندی – “عمداً برای فریب من در زندگی من قرار گرفت”.

لیزا افزود: “بیش از 30 زن دریافته اند که با افرادی که وجود ندارند نیز رابطه دارند.”

بی بی سی می گوید این موارد به دهه 1970 برمی گردد و حاکی از آن است که “هدف قرار دادن زنان وسیله ای موجه برای افسران در نظر گرفته شده است تا خود را در حرکات هدف قرار دهند”.

در سال 2015 ، پلیس متروپولیتن “عذرخواهی بدون قید و شرط” را صادر کرد و به هفت زن که در روابط فریب خورده بودند غرامت پرداخت کرد.

اما بسیاری دیگر همچنان در انتظار عدالت هستند – و زنان دیگر نیز رنج برده اند. هفته گذشته ، به نمایندگی از سه زن که “اعتقاد داشتند که خود را فدا می کنند” بیانیه ای در این مورد ارائه شد تا شوهرهای افسر پلیس آنها بتوانند در هنگام اعزام های طولانی مدت مخفی بمانند و به گروه های سیاسی نفوذ کنند.

در این بیانیه آمده است: “این زنان وظیفه خود را وظیفه مندانه انجام دادند ، هم درمقابل همسرانشان و هم در برابر اهداف شرافتمندانه ای كه معتقد بودند خدمت می كنند – مبارزه با جرم ، ترور و خشونت.

“این فداکاری ها بهای سنگینی برای زندگی خود و خانواده هایشان به همراه داشت و آنها معتقد بودند که آنها آنها را برای همه ما ، مردم ساخته اند.”

بازی های جاسوسی

مسئله اصلی دیگری که در این تحقیق مورد رسیدگی قرار گرفته است استفاده پلیس از افسران مخفی برای نفوذ به گروه های سیاسی و همچنین نظارت شدید بر شهروندان خصوصی است.

دیلی میل می گوید ، تمرکز ویژه ای بر چگونگی “حلقه” افسران بر خانواده نوجوان مقتول لارنس است ، “به دنبال این است که آنها را بجای دستگیری قاتلان پسر خود لکه دار کند”.

در این تحقیق شنیده شده است که خانواده “تروریست ، مجرم یا تهدیدی برای نظم عمومی نبوده اند” و “هیچ توجیه قابل تصوری” برای چشم پوشی وجود ندارد.

در بیانیه ای که عمران خان کی کی به نمایندگی از مادر لارنس تهیه کرده است ، گفته شده است که خانواده “در حال از دست دادن اعتماد به نفس” نسبت به “توانایی این تحقیق برای رسیدن به حقیقت” هستند.

یکی دیگر از قربانیان جاسوسی در کانون توجه ، طارق علی ، نویسنده چپ و روشنفکر عمومی است که به دلیل فعالیت های ضد جنگ توسط حداقل 14 افسر مخفی پلیس تحت نظر قرار گرفت.

خبرنگار تحقیقی ایوانز در گاردین می نویسد: “گزارش های مخفی قبلی نشان می داد که چگونه پلیس از علی جاسوسی می کرد ، زیرا او به ترویج کارزارهای سیاسی علیه جنگ ویتنام ، حملات نژادپرستانه خشن ، فاشیسم و ​​سایر اهداف مترقی کمک می کرد.” علی به تحقیق گفت که گزارش های “گروتسک” پلیس که جزئیات چنین عملیات هایی را نشان می دهد شبکه جاسوسی “کاملاً خارج از کنترل” است.

آیا عملیات مخفی هنوز اتفاق می افتد؟

ایوانز گزارش می دهد ، پلیس متروپولیتن “بارها و بارها سعی کرده است رسوایی را عمدتاً تاریخی توصیف کند و هرگز به ادامه این عملیات توجه نشده است.”

جان میتینگ ، قاضی بازنشسته رهبر تحقیق ، هفته گذشته خواستار دانستن اینکه آیا این نیروها در حال حاضر به گروه های سیاسی نفوذ می کنند یا به MI5 کمک می کنند تا افرادی را که برانداز محسوب می شوند ، کنترل کند.

اما وکیل مدافع پلیس Meter Peter Skelton به سادگی پاسخ نداد گفت که بیانیه آغازین وی به این معنی نبوده است که “به چیزی درباره دامنه متروپولیتن دلالت کند پلیس کار مخفی حاضر ».

در پاسخ، میتینگ هشدار داد که “آنها س questionsالاتی هستند که به مرور می خواهم به آنها پاسخ داده شوم”.