چقدر مقررات آنلاین بیشتر باعث ترس از «شکاف اینترنت» شده است

اینترنت باز و متصل به سراسر جهان با تکه تکه شدن فزاینده ای مواجه است که منجر به نگرانی در مورد ظهور «شاخه اینترنت» می شود.

این هفته، متا، شرکت مادر فیس بوک، به دلیل انتقال داده های کاربران از اتحادیه اروپا به ایالات متحده، جریمه بی سابقه 1.2 میلیارد یورویی (1 میلیارد پوند) را دریافت کرد. این توسط کمیسیون حفاظت از داده های ایرلند، که متا را در سراسر اتحادیه اروپا تنظیم می کند، به دلیل نقض مقررات عمومی حفاظت از داده های بلوک (GDPR) اعمال شد.

  • بیشتر ببینید دادگاه عالی، بخش 230 و آینده اینترنت

با این حال، از آلکس هرن، ویرایشگر فناوری گاردین، پرسیده شد که آیا “رشد ماهیچه های آنلاین” اتحادیه اروپا “به معنای ورود طولانی مدت حریم خصوصی آنلاین واقعی است” یا این گام دیگری به سوی “ایجاد “شاخه اینترنت” به عنوان مرزهای بین المللی است. شروع به معرفی حضور خود به صورت آنلاین و همچنین غیرفعال کنند؟

منظور ما از اسپلینترنت چیست؟

در سال 2000، بیل کلینتون، رئیس جمهور ایالات متحده، سخنرانی کرد که در آن نسبت به تأثیر تغییردهنده اینترنت بر کشورهای مستبد مانند چین ابراز خوش بینی کرد.

او به حضار در واشنگتن گفت که در حالی که «هیچ تردیدی» وجود ندارد که دولت چین قبلاً در تلاش برای سرکوب اینترنت – که کمتر از دو دهه قبل از آن اختراع شده بود – بود، تلاش‌ها برای انجام این کار «به نوعی مانند تلاش برای سرکوب کردن Jell-O بود. دیوار”.

تنها یک سال بعد، کلایتون وین کلوز، محققی که در آن زمان مدیر مطالعات فناوری در مؤسسه کاتو، یک اندیشکده آزادیخواه بود، اصطلاح «شکاف اینترنت» را ابداع کرد. کلوز در سرمقاله‌ای در سال 2001 برای فوربس نوشت: «علی‌رغم شهرت غرب وحشی‌اش، اینترنت هیچ کمبودی در مقررات ندارد.»

کلوز با پیش‌بینی تأثیراتی که افزایش مقررات دولتی می‌تواند بر اینترنت داشته باشد، خواستار ایجاد «اینترنت‌های موازی» شد که به‌عنوان جهان‌های آنلاین مستقل اجرا می‌شوند، و پرسید: «اینترنت‌های بیشتر، نه مقررات بیشتر چطور؟»

به گفته Sydney Morning Herald، اصطلاحی که امروزه از آن استفاده می‌شود، «به همه راه‌هایی که اینترنت در حال تکه‌تکه شدن است اشاره می‌کند»، «اما خطر اولیه‌ای که کلوز پیش‌بینی کرده بود – مقررات توسط دولت‌ها – همچنان خطری است که بیشترین ارتباط را با ایده انشعاب دارد. “.

آیا اینترنت پراکنده است؟

اکونومیست در مقاله‌ای در سال 2016 گفت که اینترنت مدت‌ها به‌عنوان یک «مشترک آنلاین جهانی» تصور می‌شد، اما در حال تبدیل شدن به هزارتویی از قوانین ملی یا منطقه‌ای و اغلب متضاد است.

فعالان و متفکران اولیه حقوق دیجیتال، مانند جان پری بارلو، امیدوار بودند که اینترنت مکانی برای آزادی از محدودیت های دولت-ملت ها باقی بماند، اما از آنجایی که اینترنت “به طور فزاینده ای برای اداره جهان مدرن اهمیت پیدا کرده است”، دولت ها اکونومیست گفت، تلاش کرد تا “منطقه از دست رفته را به صورت آنلاین بازیابد.”

زیرساخت فیزیکی حامی «رایانش ابری» که برای پشتیبانی از بسیاری از خدمات اینترنتی مورد نیاز است، ریشه در قلمروهای خاص دارد و دولت‌ها را قادر می‌سازد تا قوانین و مقررات ملی را اجرا کنند.

این جرقه‌ای را برانگیخت که اتاق فکر اینترنت و شبکه سیاست قضایی آن را «مسابقه تسلیحاتی قانونی» نامید و از سال 2012 هزاران مورد از مشکلات قضایی را که توسط دولت‌ها و دادگاه‌ها به‌صورت آنلاین ایجاد شده‌اند، ثبت کرده است.

آیا شبکه اینترنت از قبل وجود دارد؟

چین اغلب به عنوان نمونه برجسته ای از نوع اولیه «شکاف اینترنت» شناخته می شود. مجله فرهنگی The Swaddle گفت، در رویکردی که به عنوان دیوار آتش بزرگ شناخته می شود، دولت چین «هر وب سایت اصلی غربی را ممنوع یا سانسور می کند»، و معروف است که «یک جایگزین محلی برای هر برنامه و وب سایت اصلی دارد».

فورچون گفت که روسیه بیش از یک دهه است که از طریق ایجاد چیزی که به عنوان “RuNet” شناخته می شود، سعی کرده از رویکرد چین تقلید کند. پس از تغییر مسیر اتصالات شبکه اوکراینی موجود از طریق روسیه در مناطق اشغالی، تهاجم روسیه به اوکراین “توجه بیشتری را به RuNet” جلب کرد.

اما «شاخه‌های اینترنتی» فراتر از مرزهای چین و روسیه وجود دارند. در مقاله‌ای در سال 2015 برای آتلانتیک، نویسنده جیلیان سی یورک اشاره کرد که چگونه مکان می‌تواند تعیین کند که مردم چه چیزی را در اینترنت ببینند.

در سال 2014، توییتر به دلیل درخواست قانونی مقامات مخابراتی این کشور، با مسدود کردن عکس‌های بازیگر پورن بل ناکس در پاکستان موافقت کرد. خط مشی توییتر که در سال 2012 معرفی شد، اجازه می داد محتوا به جای حذف کامل، برای مطابقت با مقررات دولتی، خودداری شود.

یورک نوشت: این سیاست به این معنی بود که «یک «نما» از پلتفرم یک کشور خاص با دیدگاه دیگری متفاوت است. به عبارت دیگر، به یک کاربر پاکستانی توییتر نسخه پاک‌سازی شده توییتر ارائه می‌شود، در حالی که یک کاربر آمریکایی به هر محتوایی که بخواهد دسترسی دارد – تا جایی که ما می‌دانیم.

او افزود: «تصمیم‌های شرکتی در مورد سخنرانی بحث‌برانگیز، مانند این مورد، اغلب منجر به ایجاد یک «پرده آهنین» می‌شود که اینترنت به ظاهر بدون مرز را تقسیم می‌کند.

آیا انشعاب اینترنت تهدیدی برای آزادی های مدنی است؟

برخی از نویسندگان پیشنهاد کرده اند که این مشکلات فقط به دولت های استبدادی محدود نمی شود.

در واقع، برنامه رسانه‌های اجتماعی TikTok با ممنوعیت استفاده از دستگاه‌های دولتی توسط چندین دولت در سراسر جهان، از جمله ایالات متحده و بریتانیا، مواجه است و بحث‌ها در مورد ممنوعیت کامل در بسیاری از کشورها شتاب گرفته است.

ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا با عادی سازی این ایده که بخش‌های خاصی از فناوری که سال‌ها به‌عنوان قابل قبول تلقی می‌شد، اکنون به سادگی اجازه استفاده از سوی سیاستمداران را نمی‌دهند، حتی بدون مدرک، ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا اولین درگیری‌های یک درگیری جدی را آغاز کردند کریس استوکل واکر برای The New Statesman نوشت: «این اتفاقی نیست که چند هفته پس از اینکه دموکراسی‌های غربی TikTok را از دستگاه‌های رسمی ممنوع کردند، روسیه اعلام کرد که کارکنان اداری ریاست‌جمهوری این کشور باید استفاده از آیفون را تا اول آوریل متوقف کنند.»

استوکل واکر نوشت: «شکاف اینترنت در حال وقوع است، اما در دستگاه‌ها و از طریق برنامه‌ها، به جای زیرساخت‌های بزرگ».

مایک الگان برای دنیای کامپیوتر می نویسد، ممکن است عاقلانه باشد که در غرب “رویای یک شبکه اینترنت جهانی را رها کنند”، به ویژه به این دلیل که “یک زن و شوهر وجود دارند”. [of] میلیاردها نفر – حداقل – که امروزه به چیزی شبیه به اینترنت جهانی دسترسی ندارند.

الگان نوشت: «در عوض، واقعیت سخت را بپذیرید» که در حال حاضر «اینترنت‌های زیادی وجود دارد»، «و دسترسی به آن ذهن‌ها و بازارها کار زیادی می‌طلبد».