چه چیزی باعث افزایش تعداد اپیدمی ها در زیر دریا می شود؟

یک بیماری مرموز در میان پستانداران دریایی در حال گسترش است و کارشناسان را به نگرانی در مورد آینده موجودات زیر آب سوق می دهد.

  • بیشتر ببینید افزایش شگفت انگیز و سریع دمای اقیانوس ها
  • بیشتر ببینید نهنگ های قاتل انتقام جو به جوانان آموزش می دهند تا به قایق ها در جبل الطارق حمله کنند
  • بیشتر ببینید کدام پستانداران بریتانیا در معرض خطر انقراض هستند؟

مرگ و میر انبوه آبزیان معمایی را برای دانشمندان به وجود آورده است که اکنون در مسابقه ای با زمان هستند تا کشف کنند که چه چیزی باعث مرگ بخش هایی از حیوانات دریایی می شود.

مرگ ها چگونه شروع شد؟

رویترز گفت که این یک “اپیدمی مرگبار” در دریای سرخ است که باعث نگرانی شده است، زیرا یک بیماری ناشناخته “یک گونه کامل از خارپشت دریایی را در خلیج عقبه از بین برده است”.

این سایت خبری اضافه کرد که این موجودات سیاه به دلیل “کمک به حفظ سلامت صخره های مرجانی” معروف هستند، اما “در طی چند ماه از بین رفتند”.

به گزارش وب سایت علمی Phys.org، محققان دانشگاه تل آویو اسرائیل هشدار داده اند که وضعیت به قدری وخیم به نظر می رسد که اکنون “فقط اسکلت” در سایتی که آنها بررسی کرده اند باقی مانده است.

پدیده‌های مشابهی «در سایر کشورهای منطقه، از جمله اردن، مصر، عربستان سعودی، یونان و ترکیه» گزارش شده است و این نگرانی‌ها را در مورد معنای این موضوع برای زندگی در زیر دریا افزایش داده است.

آیا پدیده جدیدی است؟

این تصور که هم موجودات دریایی و هم صخره های مرجانی در معرض تهدید هستند، متاسفانه موضوع جدیدی نیست. بردلی ون پریدون برای مجله Hakai در سال 2020 نوشت: در واقع، بین سال‌های 1955 تا 2018، “یک ششمین گونه از پستانداران دریایی دچار مرگ و میر دسته جمعی ناشی از یک بیماری عفونی شده‌اند”. “شیوع بیماری ویرانگری می تواند ایجاد کند”، اما تاکید کرد که این “تنها بر انسان ها تاثیر نمی گذارد”.

واشنگتن پست افزود: در مورد دلیل نرخ مرگ و میر انبوه در زیر سطح آب، “هیچکس مطمئن نیست”. با این حال، در سواحل اقیانوس آرام، با مشکل مشابهی مواجه شده است که “باعث ذوب شدن ستاره های دریایی به معنای واقعی کلمه به گوو” می شود.

این روزنامه پیشنهاد می کند که این بیماری به قدری پربار و ویرانگر است که می تواند باعث مرگ موجودات “در عرض چند ساعت پس از بروز علائم” شود. رویترز اضافه کرد که در حالی که برخی از خارپشت‌های دریایی مرده می‌شوند، برخی دیگر توسط ماهی خورده می‌شوند و احتمالاً سرایت را تسریع می‌کنند.

دانشمندان فکر می کنند چه اتفاقی می افتد؟

گاردین به یافته‌هایی اشاره کرد که نشان می‌دهد «ماده در ذوب یخ» می‌تواند عامل اصلی این بیماری باشد، زیرا افزایش دما به دلیل تغییرات آب و هوایی این احتمال را افزایش می‌دهد که ویروس‌ها و باکتری‌های محبوس شده در یخچال‌ها و یخ‌های دائمی دوباره بیدار شوند و حیات وحش محلی را آلوده کنند.

این روزنامه در مورد خطر “سرریز ویروس – جایی که یک ویروس برای اولین بار میزبان جدید را آلوده می کند” و فرکانس احتمالی آن “نزدیک به ذوب شدن یخچال ها” هشدار داد.

AP News گفت که در حال حاضر، “مسمومیت یا آلودگی موضعی” به عنوان علت این بیماری رد شده است، اما دانشمندان اکنون توجه خود را بر روی “یک انگل تک سلولی” متمرکز کرده اند که اکوسیستم های زیر آب را “ضایعات” کرده است. نیوساینتیست با تمرکز بر موضوع مشابهی که در دریای کارائیب کشف شد، می‌گوید مقصر در اینجا یک میکروارگانیسم با “ساختارهای ریز مو مانند روی بدنش” است.

برای جلوگیری از شیوع این بیماری همه گیر چه باید کرد؟

عمری برونشتاین، محقق ارشد، به رویترز گفت: «هیچ چیز… در حال حاضر». ما به خارپشت دریایی نیاز داریم. بدون این گونه، همانطور که دیدیم – این تخیل نیست، ما آن را در جلوی چشمانمان دیده ایم – آینده خوبی نیست.

در این میان، محققان و سیاستمداران به دنبال راه‌هایی برای محافظت از جمعیت انسانی در برابر شیوع بیماری، عبرت گرفتن از همه‌گیری کووید-19 و مشاهده پدیده‌هایی هستند که در زیر آب رخ می‌دهند.

جورج فریمن، وزیر علوم به تلگراف گفت که دولت در حال بررسی نصب «حسگرهای پیشرفته» در بنادر کشتیرانی است تا بتواند شیوع بیماری های عفونی را شناسایی و ردیابی کند.

فریمن افزود، شناسایی عوامل بیماری زا به دولت‌ها اجازه می‌دهد تا اقدامات فوری علیه بیماری‌های نگران‌کننده نوظهور را قبل از تبدیل شدن به شیوع‌های بزرگ انجام دهند، اما این استراتژی در مراحل ابتدایی خود باقی مانده است.