چگونه آخرین درگیری در سودان آغاز شد

ایالات متحده بر این باور است که شانس کمی برای آتش بس در سودان وجود دارد زیرا هیچ یک از طرفین انگیزه ای برای توقف جنگ ندارند.

  • بیشتر ببینید تخلیه سودان: آیا وزارت خارجه از افغانستان درس گرفته است؟
  • بیشتر ببینید موج جدیدی از خشونت در سودان
  • بیشتر ببینید با شکست تلاش برای آتش‌بس سودان چه خواهد شد؟

مدیر ایالات متحده گفت: “ما ارزیابی می کنیم که جنگ در سودان بین نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) طولانی خواهد شد زیرا هر دو طرف معتقدند که می توانند از نظر نظامی پیروز شوند و انگیزه های کمی برای آمدن به میز مذاکره دارند.” آوریل هاینس، از اطلاعات ملی، در جلسه استماع سنای ایالات متحده گفت.

الجزیره گفت: «به نظر می رسد که هر یک از طرفین برای کنترل قلمرو در پایتخت (خرطوم) پیش از هر گونه مذاکرات احتمالی می جنگند، اگرچه رهبران هر دو جناح پس از بیش از دو هفته تمایل عمومی چندانی برای برگزاری گفتگو نشان نداده اند. دعوا کردن”.

در حالی که درگیری ها در خارطوم برای بیستمین روز متوالی ادامه داشت، هفته نگاهی به چگونگی شروع درگیری می اندازد.

مشکلاتش تا کجا پیش میره؟

دولت سودان در قرن نوزدهم و تحت سلطه مصر و سپس بریتانیا شکل گرفت. پس از استقلال در سال 1956، مسلمانان عرب زبانی که زمین های حاصلخیز اطراف رود نیل، مستقر در پایتخت خارطوم، را اشغال کرده بودند، – همانطور که برای قرن ها بود – تحت سلطه بود. آنها بر قلمروی وسیع پر از گروه های مذهبی و قومی مختلف ریاست می کردند: بجا، خز، نوبی ها، دینکا، نوئر، قبطی ها.

رابرت اُ. کالینز مورخ می نویسد که تاریخ مدرن این کشور «تسخیر انقلاب و جنگ داخلی شده است». پس از استقلال، جنگ بین شمال اسلامی و جنوب مسیحی و آنیمیست درگرفت (دو جنگ داخلی 1.9 میلیون کشته برجای گذاشت و در نهایت به جدایی سودان جنوبی در سال 2011 منجر شد). اما تعدادی درگیری دیگر نیز بین نیروهای تحت حمایت دولت و جدایی طلبان منطقه ای عمدتاً غیر عرب وجود داشته است: در ایالت های جنوبی نیل آبی و کردوفان جنوبی و منطقه غربی دارفور.

سودان چه نوع حکومت هایی داشته است؟

این کشور بیشتر توسط دیکتاتورهای نظامی اداره می شده است. از سال 1956 تاکنون 35 کودتا صورت گرفته که 6 مورد از آنها با موفقیت انجام شده است. عمر البشیر، یک افسر در نیروهای مسلح سودان (SAF)، کنترل را در سال 1989 به دست گرفت. حکومت او توسط حزب اسلامی برجسته سودان، جبهه ملی اسلامی، حمایت شد و نوعی قانون شرعی را بر این کشور تحمیل کرد. همچنین به شدت فاسد بود: ژنرال‌ها بر اقتصاد، به‌ویژه بانک‌ها، مخابرات و صنایع ساختمانی و درآمدهای نفتی ارزشمند سودان کنترل داشتند.

بشیر در جنوب و دارفور جنگ‌های بدی انجام داد – جایی که 300,000 نفر کشته شدند، که منجر به کیفرخواست او برای جنایت علیه بشریت توسط دادگاه کیفری بین‌المللی در سال 2009 شد. اما زمانی که سودان جنوبی در سال 2011 جدا شد، 75 درصد از ثروت نفتی این کشور را گرفت. آی تی. در نهایت، این امر ادامه یارانه های مواد غذایی و سوخت را که بشیر را در قدرت نگه داشته بود، غیرممکن کرد.

بشیر چگونه برکنار شد؟

در دسامبر 2018، چهار ماه تظاهرات مداوم در خارطوم و سایر شهرهای بزرگ علیه وضعیت اقتصادی و سلطه سیاسی ارتش به رهبری اتحادیه‌های کارگری و سایر گروه‌های جامعه مدنی آغاز شد. در آوریل 2019، بشیر در یک کودتا برکنار شد. در ماه اوت، یک دولت انتقالی با یک نخست وزیر غیرنظامی، عبدالله حمدوک، روی کار آمد. اما حتی پس از انقلاب به اصطلاح سودان، قدرت واقعی در اختیار ژنرال هایی بود که بشیر را برکنار کرده بودند – عبدالفتاح البرهان، رئیس SAF، و محمد حمدان داگالو، معروف به همدی (“محمد کوچک”) سابق. جنگ سالار شبه نظامی که نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی (RSF) را کنترل می کند. در سال 2021، این دو مرد حمدوک را کنار گذاشتند و کشور را تحت حاکمیت نظامی قرار دادند.

چرا همدی اینقدر قدرتمند است؟

در اصل به دلیل جنگ در دارفور بود. در سال 2003، بین مردم بومی آفریقایی ساکن دارفور و عرب‌های عشایری آن فوران کرد، که با تغییرات آب و هوایی و سرکوب دولتی گروه‌های غیر عرب تشدید شد. رژیم بشیر تصمیم گرفت با تسلیح جنجاوید، یک شبه نظامی بدنام عرب که به دلیل استخراج خشونت آمیز زمین و منابع از قبایل آفریقایی شهرت دارد، کمپین ضد شورش خود را در دارفور با هزینه کم بجنگد.

همدی به عنوان یک فرمانده در جنجاوید که قتل عام، تجاوز دسته جمعی و سایر جنایات را انجام می داد، به شهرت رسید. این شبه نظامیان در سال 2013 با اعطای وضعیت رسمی به عنوان RSF پاداش دریافت کردند. پس از آن همدی وظیفه «محافظت از کودتا» بر رژیم بشیر را بر عهده گرفت. در عوض کنترل معادن طلا در دارفور به او واگذار شد. در طول انقلاب، نیروهای RSF در خارطوم مستقر شدند و اعتراضات غیرنظامی افزایش یافت و همدی فرمانده آن شد. با این حال، در اواخر همان سال، او به برکناری بشیر کمک کرد.

چرا او اکنون علیه ارتش روی آورده است؟

از نظر فنی، RSF و SAF بر سر جدول زمانی برای ادغام سابق در ارتش عادی با هم اختلاف پیدا کردند. الکس دی وال از دانشگاه تافتس می گوید، اما این اساساً «یک تیراندازی با اوباش» است. همدی و رئیس ارتش، برهان، دو نیروی قدرتمند سودان را کنترل می کنند و برای کنترل کشور و تقسیم غنایم با هم رقابت می کنند.

یک بعد اجتماعی نیز وجود دارد. همدی در خارطوم به عنوان یک تازه کار استانی خشن دیده می شود. برهان، که حکومت نظامی را که بشیر رهبری می کرد، کنترل می کند، برای نخبگان خارطوم که سیاست سودان را کنترل می کنند، چهره قابل قبول تری است: یک افسر ارتش حرفه ای از شمال کشور که در دانشکده نظامی سودان آموزش دیده است. مهند هاشم از سرویس جهانی بی‌بی‌سی می‌گوید: «این یک مورد جوجه‌هایی است که به خانه می‌آیند تا جوجه بکشند. خارطوم هفت دهه است که خشونت را به مناطق مختلف سودان صادر کرده است. اکنون اسلحه های اجیر شده پایتخت را خراب می کنند.

آیا مردم سودان حرفی برای گفتن خواهند داشت؟

اگرچه در سال 2019 انقلاب سودان این کشور را به طرز وسوسه‌انگیزی به حکومت دموکراتیک نزدیک کرد، اما اکنون به نظر می‌رسد که امیدی ناامیدکننده باشد. درگیری بین بازگشت به حکومت اقتدارگرایانه «دولت عمیق» یا به حاکمیت دزدسالاران مزدور همدی انتخاب می‌شود. هر دو سابقه طولانی در جنایات علیه غیرنظامیان دارند: در ژوئن 2019، نیروهای RSF بیش از 100 معترض دموکراسی را در خیابان های خارطوم قتل عام کردند.

چرا تعارض مهم است؟

حمدوک، نخست‌وزیر سابق، این هفته هشدار داد که یک جنگ داخلی تمام عیار برای تأثیر مخرب با سوریه و یمن رقابت خواهد کرد. سودان از نظر جغرافیایی سومین کشور بزرگ آفریقا است که از نظر استراتژیک در ساحل دریای سرخ، بین جهان عرب و بقیه آفریقا قرار دارد.

این منطقه در حال حاضر به شدت بی ثبات است و درگیری های داخلی در پنج کشور از هفت همسایه آن: سودان جنوبی، لیبی، اتیوپی، چاد و جمهوری آفریقای مرکزی وجود دارد. جریان پناهجویان احتمالاً بسیار زیاد خواهد بود – از جمله به بریتانیا که دارای جامعه سودانی در حدود 35000 نفر است. مصر نگران خواهد شد زیرا برای آب شیرین خود به شدت به رود نیل متکی است. حمدوک گفت: “من فکر می کنم این یک کابوس برای جهان است.”