کوزوو: چرا تنش ها در بالکان به جوش آمده است؟

ده‌ها صلح‌بان ناتو در حملات صرب‌های قومی در شمال کوزوو در جریان اعتراضات به تلاش برای نصب شهرداران آلبانیایی در شمال این کشور زخمی شدند.

ناتو گزارش داد که 11 سرباز ایتالیایی و 19 سرباز مجارستانی در این درگیری ها مجروح شدند که برخی از آنها دچار شکستگی و برخی دیگر در اثر استفاده از مواد منفجره و سلاح گرم سوخته اند. الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، گفت که 52 صرب تبار نیز در این درگیری زخمی شده اند.

در پی این خشونت ها، ناتو اعلام کرد که قصد دارد 700 نیروی حافظ صلح اضافی را به شمال کوزوو اعزام کند، زیرا روابط بین بلگراد و پریشتینا همچنان رو به وخامت است.

روزنامه ها چه می گفتند؟

پس از تلاش شهرداران آلبانیایی تبار برای تصدی مسئولیت در چهار شهرداری در شمال کوزوو، پولیتیکو گفت که تنش ها در منطقه “در حال افزایش است.”

شهرداران برای تصدی پست های خالی توسط مقامات صرب انتخاب شده بودند که در اواخر سال 2022 استعفا دادند. به دنبال درخواست های بلگراد، صرب های ساکن در منطقه از شرکت در رای گیری برای انتخاب جانشینان خودداری کردند.

اوراکتیو گفت که صرب‌ها در بخش شمالی کشور «از به رسمیت شناختن حاکمیت پریشتینا خودداری می‌کنند و در عوض از بلگراد پیروی می‌کنند». در نتیجه، آنها محصول جدید شهرداران را که انتخاب آنها کمترین میزان مشارکت رای دهندگان در تاریخ کشور را داشت، رد می کنند.

تا روز دوشنبه، با تلاش معترضان برای جلوگیری از ورود شهرداران جدید به ساختمان‌های شهرداری، وضعیت به‌طور قابل توجهی تشدید شد که منجر به مجروحیت‌های متعدد شد.

روز جمعه، ایالات متحده، فرانسه، ایتالیا، آلمان و بریتانیا بیانیه مشترکی را در محکومیت تصمیم پریشتینا برای تلاش برای دسترسی اجباری به ساختمان‌ها ارسال کردند. این پنج کشور همچنین گفتند که آنها همچنین “نگران تصمیم صربستان برای افزایش سطح آمادگی نیروهای مسلح خود در مرز با کوزوو هستند و همه طرف ها را به حداکثر خویشتنداری دعوت می کنند و از لفاظی های تحریک آمیز خودداری می کنند.”

ناتو همچنین با صدور بیانیه‌ای حملات به سربازان خود را محکوم کرد و از همه طرف‌ها خواست از اقداماتی که بیشتر به تنش‌ها دامن می‌زند خودداری کنند و در گفتگو شرکت کنند.

سی‌ان‌ان توضیح داد که پس‌زمینه خشونت‌های کنونی، اعلام استقلال کوزوو از صربستان در سال 2008 است که پس از جنگ 1998-1999 رخ داد که در آن آلبانیایی‌های کوزوو تلاش کردند از جمهوری فدرال یوگسلاوی آن زمان جدا شوند.

این تلویزیون گفت که صربستان همچنان کوزوو را “یک کشور جدایی طلب” می داند و استقلال آن را به رسمیت نمی شناسد. و صرب‌های کوزوو «خود را بخشی از صربستان می‌دانند و بلگراد را به‌جای پریشتینا پایتخت خود می‌دانند».

درگیری‌های این هفته مستقیماً از آن نفاق اساسی سرچشمه می‌گیرد، اما خشونت کنونی عمدتاً به این دلیل شعله‌ور شده است که تلاش‌ها در ماه مارس برای عادی‌سازی روابط بین رهبران کوزوو و صربستان پس از نتیجه انتخابات محلی بحث‌برانگیز اخیر شکست خورد.

بعدش چی؟

نمایندگان فهرست صربستان (Srpska List) همچنان خواستار برکناری شهرداران آلبانیایی کوزوو از شهرداری‌های با اکثریت صرب در شمال کوزوو و خروج واحدهای ویژه پلیس هستند. تا زمانی که این اتفاق نیفتد، آنها می گویند اعتراضاتشان ادامه خواهد داشت.

در حالی که وضعیت حل نشده باقی مانده است، واشنگتن شرکت کوزوو را در مانورهای جاری ناتو لغو کرده است.

درخواست ها برای گفتگو ادامه دارد، اما بسیاری از کارشناسان هشدار می دهند که بعید است اوضاع به این زودی ها تنش زدایی کند.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، میروسلاو لایچاک، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور گفتگو، تلاش کرده است تا دیداری میان ووچیچ، رئیس جمهور صربستان و آلبین کورتی، نخست وزیر کوزوو ترتیب دهد. با این حال، منابع این سایت هشدار دادند که “بعید به نظر می رسد که هر یک از طرفین آماده دیدار یا گفتگو باشند”.