“Red Rishi” دیگر خبری نیست: آیا سوناک به سمت راست می چرخد؟

ریشی سوناک پس از استعفای دومینیک راب به یکی از متحدانش می رود، اما با اجتناب از شورش جناح راست حزبش در مورد بحران قایق های کوچک و به طور بالقوه برای همیشه برچسب “ریشی قرمز” را از بین می برد.

  • بیشتر ببینید چه کسی در انتخابات عمومی بعدی پیروز خواهد شد؟ نظرسنجی ها و شانس ها
  • بیشتر ببینید Sunak تحت بررسی: شش باری که نخست وزیر بررسی شده است
  • بیشتر ببینید قایق ها را متوقف کنید: آیا مهاجرت انتخابات بعدی را تعیین می کند؟

جان کریگ، خبرنگار سیاسی ارشد اسکای نیوز، گفت که سوناک تازه پس از کناره گیری معاون نخست وزیرش، “با تعظیم به خواسته های آنها برای اصلاح لایحه مهاجرت غیرقانونی، راست محافظه کار را خوشحال کرده است.”

بر اساس اصلاحیه جدید دولت، قضات بریتانیا از مسدود کردن پروازهای اخراج منع می شوند مگر اینکه خطر برای مهاجران به آستانه جدیدی از “خطر واقعی، قریب الوقوع و قابل پیش بینی آسیب جدی و غیرقابل پیش بینی برسد”.

همچنین به طور گسترده گزارش شده است که سوئلا براورمن، وزیر کشور، اختیارات جدیدی برای نادیده گرفتن احکام مشابه توسط قضات دادگاه اروپایی حقوق بشر (ECHR) در استراسبورگ و توقف پروازهای اخراج به رواندا به دست خواهد آورد.

فایننشال تایمز (FT) گفت، تصمیم سوناک برای مقابله با “وکلای چپ”، همانطور که او مخالفان این لایحه را نامیده است، “نشانه ای از آسیب پذیری مستمر او در برابر شورش های جناح راست حزب است.”

روزنامه ها چه می گفتند؟

پولیتیکو گفت، در رقابت رهبری علیه لیز تراس در تابستان گذشته، “ریشی قرمز” “به عنوان کاندیدای چپ حزب محافظه‌کار محافظه‌کار و طرفدار اتحادیه اروپا ترسیم شد.” «ریشی از مالیات‌های «سوسیالیستی» انتقاد کرد» صفحه اول یکی از نسخه‌های دیلی میل بود.

جسیکا الگوت، معاون سردبیر روزنامه گاردین، نوشت: اما در پنج ماه گذشته نخست‌وزیری او، «این تصویر از سوناک شروع به خنده‌دار شدن کرد». او شاید از نظر اجتماعی محافظه‌کارترین نخست‌وزیر نسل خود باشد.»

نزدیکان او به الگوت گفتند که “دیدگاه های سوناک در مورد مسائل اجتماعی مانند جنسیت، مواد مخدر، جرم و جنایت و مهاجرت عمیقا محافظه کارانه است”.

الگوت افزود: این امر اکنون در سوناک قابل اثبات است و “عملاً غیرممکن است که پناهندگان در بریتانیا به جز از طریق مجموعه ای بسیار باریک از مسیرهای خاص کشور، به دنبال پناهندگی باشند.” او نوشت، علیرغم پیشنهادهایی مبنی بر اینکه نخست وزیر از براورمن به عنوان سپر استفاده می کند، این “فقط انگیزه شخصی براورمن نیست، بلکه خود سوناک است”.

جی الوز در نیو اروپا می نویسد: «استفان بوش» از FT گفت: «این ظن از طرف خودش وجود دارد که او نوعی لیبرال خیس است»، به این دلیل است که نخست وزیر «یک قطعه هوشمندانه از مثلث بندی سیاسی را انجام داده است». . الوز گفت: از یک طرف دولت سوناک “در زمینه اقتصاد و ترمیم روابط با اتحادیه اروپا معقول به نظر می رسد”، اما از سوی دیگر “به جنگ فرهنگی همه جانبه در مورد مسئله مهاجرت خواهد رفت.”

این اقدام ظریف متعادل کننده دولت سوناک می تواند در انتخابات بعدی به نفع او باشد، با توجه به “این واقعیت که همین تصور” از سوناک به عنوان کمتر محافظه کار اجتماعی “در میان لیبرال ها به دست می آید” و او را “یک دارایی بزرگ برای حزب محافظه کار” می کند. بوش FT.

بعدش چی؟

لرد توماس، رئیس قاضی سابق، که به عنوان یک همتای متقابل نشسته است، به رادیو بی بی سی گفت: امروز برنامه ای که نادیده گرفتن احکام موقت ECHR «گامی بسیار جدی» خواهد بود، که «نمونه ای فوق العاده بد» را ارائه می دهد.

وی افزود: «این اقدامی است که یک دولت هرگز نباید بردارد زیرا نماد نقض حاکمیت قانون است.»

پاتریک اوفلین در The Spectator گفت، اما این تصمیمی است که بیش از یک نگاه گذرا به انتخابات بعدی دارد. سوناک “توصیه هایی دریافت کرده است که به او می گویند عدم توقف قایق ها در نتیجه مسدود شدن توسط نمایندگان مخالف، مجلس اعیان و “وکلای چپ” ممکن است شانس مبارزه برای حفظ حمایت رای دهندگان بدبین به مهاجرت را داشته باشد.

تام هریس در تلگراف موافقت کرد و این حرکت را یک «استرسال» توسط سوناک توصیف کرد، زیرا «نظر عموم مردم این است که فیلم‌های تلویزیونی منظم از ورود مهاجران به ساحل کنت نشان‌دهنده سلام جمعی دو انگشتی به حق بریتانیا برای کنترل آن است. مرزهای خود».

مفسران بر این باورند که تمایل به همسویی با افکار عمومی در مورد این موضوعات، باعث برتری سوناک می شود. تام مک تیگ، سردبیر سیاسی Unherd می‌گوید: «مد شده است که حزب محافظه‌کار امروز پس از برگزیت را به‌عنوان نوعی جابه‌جایی لرزه‌ای از سنت‌هایش… از تاچر تصور کنیم». «اما حقیقت این است که ائتلاف محافظه‌کاران در سال 2019 بازگشتی به «ائتلاف نخبگان ثروتمند و خرده بورژوازی استانی» داشت، چیزی که «توری‌ها همیشه برای پیروزی به آن نیاز داشتند».

مک تیگ گفت: در سال 1974 مارگارت تاچر «استدالل کرد که حزب با از دست دادن تمرکز بر واقعیت روزمره مردم عادی، مردم را شکست داده است» و «امروزه هم همینطور است».